Bezpieczeństwo pacjenta - zalecenia WHO a polskie realia

Dr n. med. Patryk Tarka

Zakład Medycyny Społecznej i Zdrowia Publicznego

Warszawski Uniwersytet Medyczny

 

Bezpieczeństwo Pacjenta – zalecenia WHO a polskie realia

 

 

 

„W wielu krajach na Świecie dostrzeżono, jak ważne jest bezpieczeństwo pacjenta i podejmuje się działania zmierzające do poprawy jakości oraz bezpieczeństwa opieki nad pacjentem. Bezpieczeństwo Pacjenta oznacza stan, w którym pacjent nie doznaje niepotrzebnej rzeczywistej szkody ani nie jest narażony na potencjalną szkodę w związku z opieką zdrowotną”.

 Jednym z najważniejszych elementów bezpieczeństwa pacjenta jest profilaktyka i kontrola zakażeń szpitalnych. Obok   aspektów dotyczących działalności zabiegowej i błędów w farmakoterapii, zakażenia szpitalne stanowią istotny odsetek zdarzeń niepożądanych.  Na kontrolę i zapobieganie zakażeniom szpitalnym mają wpływ takie  składowe opieki zdrowotnej jak: higiena rąk,  profilaktyka zakażeń miejsca operowanego, bezpieczeństwo iniekcji, racjonalna antybiotykoterapia, właściwa dekontaminacja i reprocesowanie wyrobów medycznych.

Tym celom mają służyć   opracowane przez Światową Organizację Zdrowia poradniki: „Wytyczne WHO dotyczące higieny rąk w opiece zdrowotnej”, „Światowe wytyczne dotyczące profilaktyki zakażeń miejsca operowanego, „Dekontaminacja i reprocesowanie wyrobów medycznych”. Poradniki te uwzględniają siłę dostępnych dowodów naukowych zgodnie z wytycznymi EBM, konsekwencje kosztów i zasobów ludzkich.