Mechanizm patofizjologiczny i skutki burzy cytokinowej w przebiegu COVID-19

Mechanizm patofizjologiczny i skutki burzy cytokinowej w przebiegu COVID-19”

 

Wykład - prof. dr hab. n. med. Agnieszka Cudnoch-Jędrzejewska

 

Na przełomie 2019/20 roku zidentyfikowano nowy koronawirus SARS-CoV-2, który okazał się być czynnikiem sprawczym ostrych infekcji dróg oddechowych. Choroba wywołana przez tego koronawirusa nazwana została COVID-19 i spowodowała światową pandemię ogłoszoną przez WHO.

Nadal istnieje wiele nierozwiązanych pytań dotyczących patogenezy tej choroby. W sposób szczególny nie znane są przyczyny wyjaśniające skrajnie odmienny przebieg kliniczny, od postaci bezobjawowych po ciężkie objawy, w tym zespół ostrej niewydolności oddechowej (ARDS).

Według dostępnych badań śmiertelność u pacjentów z COVID-19 została powiązana z obecnością tak zwanej "burzy cytokinowej" wywołanej przez wirusa. Nadmierna produkcja cytokin prozapalnych prowadzi do zaostrzenia ARDS i rozległego uszkodzenia tkanek, co prowadzi do niewydolności wielonarządowej i śmierci.

Należy nadmienić, że przebieg choroby COVID-19 zależy z jednej strony od stopnia zajęcia płuc przez proces infekcyjny, a z drugiej od intensywności reakcji zapalnej wywołanej przez tę infekcję.

W prezentowanym wykładzie zostanie przedstawiony sposób indukcji reakcji zapalnej wywołanej przez infekcję wirusem SARS-CoV2, a następnie mechanizmy sprzężeń zwrotnych nasilających cały proces zapalny. Nasilenie „burzy cytokinowej” jest istotnym czynnikiem determinującym przebieg kliniczny COVID-19. Cytokiny zapalne są również odpowiedzialne za pozapłucne manifestacje choroby tej choroby. Trzeba podkreślić, że charakter odpowiedzi na zakażenie wirusem SARS-CoV2 jest czynnikiem odróżniającym COVID-19 od innych chorób układu oddechowego o podobnej etiologii. Na zakończenie zostaną zaprezentowane „punkty uchwytu” dla leków wykorzystywanych w terapii COVID-19, zarówno już wykorzystywanych, jak i projektowanych.

Wydaje się, że terapie celowanie w układ cytokiny podczas leczenia pacjentów z COVID-19 może zmniejszyć  śmiertelność w tej grupie chorych.

 

Plan wykładu:

1.       Wstęp. Wirus SARS-CoV2 i choroba COVID-19

2.       Początek zakażenia wirusem SARS-CoV2 – najważniejsze etapy.

3.       Indukcja odpowiedzi zapalnej.

4.       Burza cytokinowa –  najważniejsze aspekty molekularne.

5.       Burza cytokinowa - aspekty kliniczne.

6.       Burza cytokinowa w COVID-19 – podobieństwa i różnice w kontekście innych chorób układu oddechowego o podobnej etiologii

7.       Punkty uchwytu leków w kontekście burzy cytokinowej

8.       Podsumowanie.