Noworodek z COVID-19

Wykład: „Noworodek z Covid-19”

Dr n. med. Beata Pawlus

 

Rozprzestrzenianie się zakażenia wirusem SARS-Cov-2 skutkujące trwającą na świecie pandemią spowodowało intensywne prace nad poznaniem tej nowej choroby. Od półtora roku leczymy chorych oraz czynimy wysiłki aby zapobiegać dalszemu rozwojowi zakażeń. Różne grupy pacjentów zmuszały w tym czasie lekarzy i innych pracowników ochrony zdrowia do stworzenia i modyfikowania zaleceń oraz rekomendowania postępowania w przypadku podejrzenia lub potwierdzenia zachorowania na infekcję Covid -19.

Szczególną grupą pacjentów okazały się w pandemii matki ciężarne i ich dzieci.  Noworodki, a szczególnie urodzone przedwcześnie, zawsze postrzegane są jako pacjenci szczególni, z obniżoną (niedojrzałą) odpornością. Nieznane mechanizmy transmisji wirusa, niezbadane ryzyko zachorowania i ciężkości jego przebiegu powodowały początkowo powstanie rygorystycznych zasad postępowania w przypadku porodu matki podejrzanej o zakażenie SARS-Cov-2. Z czasem zalecenia były modyfikowane i dzisiaj możemy już dużo spokojniej podchodzić do kwestii postępowania z noworodkiem przy podejrzeniu lub potwierdzeniu SARS-Cov-2 u matki oraz przy rozpoznaniu zakażenia u noworodka. Piśmiennictwo światowe pokazuje, że ciężkie przebiegi zakażenia Covid-19 u noworodków należą do rzadkości jednak wiele kwestii nie jest jeszcze do końca poznanych.

Wykład zawiera najnowsze, kilkukrotnie już modyfikowane zalecenia postępowania z noworodkiem matki Covid - dodatniej (zalecenia Polskiego Towarzystwa Neonatologicznego oraz Krajowego Nadzoru w dziedzinie neonatologii) a także objawy kliniczne i przebieg zakażenia u noworodka. Pokazuje też rekomendowaną diagnostykę laboratoryjną i obrazową u noworodków z podejrzeniem i potwierdzeniem zakażenia oraz postępowanie lecznicze i żywieniowe z noworodkiem/wcześniakiem. Po ponad roku obserwacji zachorowań u matek ciężarnych i u noworodków w województwie mazowieckim wykład prezentuje skalę problemu w liczbach – m.in. ilość hospitalizacji matek w szpitalu jednoimiennym, procent zakażonych noworodków, przepływ pacjentów między szpitalami, liczbę noworodków urodzonych przez matki zdrowe okołoporodowo a chorujące wcześniej w ciąży na infekcję Covid-19. Zwraca też uwagę na problemy organizacyjne i nadchodzące wyzwania Covidowe w obszarze neonatologii.